Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

19 maja 2022 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Nawet gdy pracodawca zwolni etatowca z obowiązków w okresie wypowiedzenia, zapominając udzielić mu urlopu, nie blokuje mu to drogi do zmiany decyzji i przymusowego wysłania pracownika na wypoczynek.

∑ Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Nie chcąc, aby ten pojawiał się w firmie, zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy. Po miesiącu kadry dokonały jednak kwerendy urlopu pracownika i okazało się, że mógłby korzystać z niego przez półtora miesiąca. Pracodawca wysłał więc zatrudnionemu listem poleconym pismo, w którym oświadczył, że cofa swoje oświadczenie o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy i że wysyła go na urlop wypoczynkowy do końca okresu wypowiedzenia. Pracownik wniósł pozew o sprostowanie świadectwa pracy, twierdząc, że nie wykorzystał urlopu, a także drugi pozew o zapłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy mimo że powód został wysłany przymusowo na urlop w okresie wypowiedzenia, pracodawca może przegrać sprawę? – pyta czytelniczka.

Biorąc pod uwagę najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące tych zagadnień, pracodawca nie powinien przegrać sprawy. Wcześniej kształtowała się jednak odmienna linia orzecznicza.

Wzajemne zobowiązania

Kluczowe znaczenie dla przegranej lub wygranej pracodawcy będzie miało przesądzenie, czy w okolicznościach konkretnej sprawy istniały warunki do wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy w sytuacji, gdy wcześniej został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Pracodawca bezpośrednio po dokonaniu wypowiedzenia zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12270

Wydanie: 12270

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament